Konfirmation

Konfirmationsforberedelse og konfirmation foregår hos os i løbet af 7. klasse. Invitation hertil sendes ud via skolernes intranet, hvorefter tilmeldingen sker via digital tilmelding.

Undervisningen foregår i skoletiden med inddragelse af enkelte hele dage.

I begyndelsen af sæsonen afholdes forældremøder, hvor undervisningens indhold præsenteres og krav og forventninger afstemmes.

 

Du kan læse mere om konfirmation på folkekirken.dk


Konfirmation i Grindsted Kirke, lørdag den 15. august 2020 kl. 10.00

Laura Kaas Duedal Højbert, Søndervold 177, 7200 Grindsted
Anemone Tommelise Sigaard Hansen, Jorden Rundt 33, 7200 Grindsted
Mia Danefeld Pedersen, Fynsgade 5, 7200 Grindsted
Heidi Høier Christoffersen, Sønderby Mosevej 4, 7200 Grindsted
Katrine Holm Jensen, Vesterhedevej 13, Grindsted
Silje Thousgaard Gram, Amtsvejen 8, Filskov, 7200 Grindsted
Frederikke Bjerring Rasmussen, Søndervold 170, 7200 Grindsted
Nanna Rostbøll Kamp, Morsbøl Søvej 44, 7200 Grindsted
Christina Cecilie Asmussen, Sønderkær 226, 7190 Billund
Maja Black Tullesen, Morsbøl Søvej 40, 7200 Grindsted
Esben Zelotes Brændstrup, Hybenvej 9, 7200 Grindsted
Mikkel Nørskov Lorentzen, Aakjærsvej 15, 7200 Grindsted
Tobias Højbert-Kristensen, Morsbøl Søvej 68, 7200 Grindsted
William Staal Lauridsen, Morsbølvej 41, 7200 Grindsted
Nikolaj Graversgaard Hjorth, Morsbølvej 57, 7200 Grindsted
Nikolaj Lejbach Mortensen, Vibes Alle 10, 7200 Grindsted
Sebastian Lejbach Mortensen, Vibes Alle 10, 7200 Grindsted
Mikkel Kamp Mølgaard, Søndervold 152, 7200 Grindsted
Jakob Wittendorff Andersen, Aakjærsvej 9, 7200 Grindsted
Oscar Veje Bruun Andersen, Søndervold 250, 7200 Grindsted
Bertil Johannes Lundø Kristensen, Søndre boulevard 263, 7200 Grindsted
Emil Hemmeløff Nielsen, Åmarkvej 1, 7200 Grindsted

Telegrammer til årets konfirmander kan afleveres i Kirkehuset på selve dagen mellem kl. 9.00 og 10.30.
Der tages IKKE imod roser og gaver.


Konfirmation i Grindsted Kirke, søndag den 16. august 2020 kl. 10.00

Elisabeth Damgaard Lyngbøl, Vesterbrogade 24, st. tv., 7200 Grindsted
Cecilie Brønd Agerholm, Tronsø Parkvej 17, 7200 Grindsted
Oliver Midtgaard Helmersen, Vestergade 91, 7200 Grindsted
Rasmus Schäfer Johansen, Østergårdsvej 1F, Stenderup, 7200 Grindsted
Cora Vicktoria Zabrina Vinbech, Tingvejen 370, 7200 Grindsted
Noah Nykjær-Andersen, Vestergade 1, t.tv., 7200 Grindsted
Nikolaj Kjær Nielsen, Spurvevej 5, 7200 Grindsted
Siv Bertelsen, Dalsøvej 42, 7200 Grindsted
Smilla Esther Ejgaard Broch, Stationsvej 18, Filskov, 7200 Grindsted
Anne Kjerstine Haugaard Petersen, Jasminvej 2, 7200 Grindsted
Lukas Nykjær-Andersen, Vestergade 1, t.tv., 7200 Grindsted
Jonas Damkier Nissen, Dyvelsrækkevej 21, 7200 Grindsted
Mathilde Hartmann Jørgensen, Sønderby Mosevej 8, 7200 Grindsted
Anna Toftegaard Malmberg, Toften 5, Filskov, 7200 Grindsted
William Sølund, Ågeslundvej 4, 7200 Grindsted
Simone Diederichsen, Bekkasinvej 83, 1., 3., 7200 Grindsted
Sine Lysholt Møller Juul, Kærvej 1, 7200 Grindsted
Kamil Marian Czyz, Sydtoften 308, 7200 Grindsted
Lukas Borg Bjorholm, Nollundvej 65, 7200 Grindsted

Telegrammer til årets konfirmander kan afleveres i Kirkehuset på selve dagen mellem kl. 9.00 og 10.30.
Der tages IKKE imod roser og gaver.


Konfirmation i Nollund Kirke, søndag den 23. august 2020 kl. 11.00

Philip Mejer Bjerrum, Møllevænget 96, 7190 Billund

Telegrammer til konfirmanden kan afleveres i våbenhuset i Nollund Kirke på dagen. 
Der modtages ikke roser og gaver. 


Konfirmation i Grindsted Kirke, lørdag den 5. september 2020 kl. 9.00

Malte Baggesgaard Bork, Åhavevej 20, 7200 Grindsted
Emil Svejstrup Thomsen, Ågeslundvej 13, 7200 Grindsted
Emma Bjerremand Jensen, Nymarksvej 5, 7200 Grindsted
Kasper Kaanbjerg Jensen, Nollundvej 180, 7200 Grindsted
Laura Krusborg Christensen, Kløvervænget 12, 7200 Grindsted
Marcus Holm Mikkelsen, Syrenvej 16, 7200 Grindsted
Noah Lykke Christensen, Blichersvej 10, 7200 Grindsted
Jonathan Rehder Køppen, Rødsøvej 2, 7200 Grindsted                               
Karoline Hove Østergaard Mikkelsen, Bredsten Landevej 197, 7200 Grindsted
Maya Klokmose Kristensen, Nygade 15, 7200 Grindsted
Rikke Guldbrandt Madsen, Nollundvej 104, 7200 Grindsted
Lucas Ostenfeldt Petersen Nielsen, Tiphedevej 3, 7200 Grindsted
Sebastian Munk Kjærsgaard, Abildvej 11, 7200 Grindsted
Mathias Bjørn Hundebøll Nielsen, Samsøvej 5, 7200 Grindsted
Alexander Hvid Tønnesen, Fynsgade 27, 7200 Grindsted
Signe Sørensen, Ribersvej 130 7200 Grindsted
Sofie Dahl Nielsen, Nollundvej 81, 7200 Grindsted

Telegrammer til årets konfirmander kan afleveres i Kirkehuset på selve dagen mellem kl. 8.30 og 9.30. 
Der tages IKKE imod roser og gaver.


Konfirmation i Grindsted Kirke, lørdag den 5. september 2020 kl. 11.00

Aksel Strebøl, Lynghedevej 4
Alberte Helene Krasnowski, Sydtoften 328
Alexander Dalkjær Kavin, Anemonevej 11
Andreas Langvad Nicolajsen, Engsøparken 59
David Storm Salge, Vestergade 18 st.
Jeppe Lynge Pawelczyk, Vestre Boulevard 14
Laura Munk Friis, Rugvænget 13
Kasper Aagaard Mikkelsen, Anemonevej 9
Mads Frisk Starup, Samsøvej 16
Maja Lykke Nikolajsen, Nollundvej 203
Nanna Nørregaard Madsen, Ribersvej 192
Nico Lund Aksskjold, Kærvej 118, Billund
Nina Frøsig Hansen, Mandøvej 13
Nojus Baranauskas, Dalsøvej 111
Oliver Brink Sparvath Hermansen, Havrevænget 8
Sebastian Rank Ibsen, Lillesøvej 3

Telegrammer til årets konfirmander kan afleveres i Kirkehuset på selve dagen mellem kl. 8.30 og 11.30.
Der tages IKKE imod roser og gaver.


Konfirmation i Grindsted Kirke, søndag den 6. september 2020 kl. 10.00

Signe Andrea Søndergaard Hessner, Tronsø Parkvej 42, 7200 Grindsted
Josephine Rosendahl Hansen, Nygade 8, 7200 Grindsted
Oliver Andreas Holtegaad Schlüter, Mandøvej 16, 7200 Grindsted
Line Sejersen Schøler Enemark Bernberg, Banegårdsvej 33, 7200 Grindsted
Ida Marie Drost Johansen, Åbakkevej 13, 7200 Grindsted
Elias Damkjær Dissing, Nollundvej 87, 7200 Grindsted
Mads Schou Petersen, Nørregade 65 / Dalbo 12, 7200 Grindsted
Kirstine Brig Jensen, Engsøparken 47, 7200 Grindsted
Marius Rimmer Vinding, Daltoften 45, 7200 Grindsted
Nanna Klausen, Engsøparken 153, 7200 Grindsted
Lucas Christensen, Daltoften 28, 7200 Grindsted
Jonas Frøsig Rasmussen, Dalbo 16, 7200 Grindsted
Rasmus Rix Jørgensen, Dyvelsrækkevej 16, 7200 Grindsted
Josephine Stærmose Chandler, Mandøvej 17, 7200 Grindsted
Isabel Schweer, Dalsøvej 149, 7200 Grindsted
Joshua Manuel Quejada McKenzie, Færøvej 3, 7200 Grindsted
Daniel Gejl Ølgod, Dalbo 8, 7200 Grindsted
Keith Anthony Gagatiga Costoy, Jagtvej 22, 7200 Grindsted
Sebastian Thomas Jensen, Ågeslundvej 3, 7200 Grindsted

Telegrammer til årets konfirmander kan afleveres i Kirkehuset på selve dagen mellem kl. 9.00 og 10.30. 
Der tages IKKE imod roser og gaver.

Konfirmationer 2020

Ingen begivenheder fundet.

Konfirmationer 2021

25apr kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation, Privatskolen ved Hanne Kallestrup Kobbelgaard

25apr kl. 10:00
30apr kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation, A-klassen, Vestre Skole ved Egil Hvid-Olsen

30apr kl. 10:00
01maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation, B-klassen, Vestre Skole ved Bodil Raakjær Jensen

01maj kl. 10:00
02maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation, C-klassen, Vestre Skole ved Steen Frøjk Søvndal

02maj kl. 10:00
08maj kl. 08:30

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation af Specialholdet ved Anna Marie Erbs

08maj kl. 08:30
08maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation, A-klassen, Lynghedeskolen ved Egil Hvid-Olsen

08maj kl. 10:00
09maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Konfirmation, B-klassen, Lynghedeskolen ved Steen Frøjk Søvndal

09maj kl. 10:00

Konfirmationer 2022

23apr kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Store Sol + G-klassen
v/ Anna Marie Erbs

23apr kl. 10:00
01maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Privatskolen
v/ Steen Frøjk Søvndal

01maj kl. 10:00
07maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Lynghedeskolen, 7.A
v/ Egil Hvid-Olsen

07maj kl. 10:00
08maj kl. 09:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Lynghedeskolen, 7.B
v/ Steen Frøjk Søvndal

08maj kl. 09:00
08maj kl. 11:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Lynghedeskolen, 7.C
v/ Bodil Raakjær Jensen

08maj kl. 11:00
13maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Vestre Skole, 7.A
v/ Hanne K. Kobbelgaard

13maj kl. 10:00
14maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Vestre Skole, 7.B
v/ Steen Frøjk Søvndal

14maj kl. 10:00
15maj kl. 10:00

Konfirmation, Grindsted Kirke

Vestre Skole, 7.C
v/ Egil Hvid-Olsen

15maj kl. 10:00

Bemærk, at holdene fra Lynghedeskolen i Grindsted består af de nuværende 5. klasser (2019/2020). De børn, der kommer til Grindsted fra skolen i Stenderup, har deres eget hold og konfirmeres i Stenderup Kirke den 7. maj 2022 kl. 10.00.